Lighthouse 360 fény/videóinstalláció

2021. 09. 04. „Összművészeti nap” | 14:00-23:00 | szombat – Hangvilla, kamaraterem

MEGNYITÓ: 2021. 09. 02. csütörtök 20:00, Hangvilla színházterem
Egy 3.500 Ft-os jegy megvásárlása esetén az alábbi előadások tekinthetők meg:
– Lighthouse 360 fény/videóinstalláció megnyitója
– Szegedi Kortárs Balett – The Black Paintings, Blue

INGYENES
– 2021. 09. 02. csütörtök 21:30
– 2021. 09. 03. péntek, 16:00-23:00
– 2021. 09. 04. szombat, 14:00-23:00

A Lighthouse alkotói a Hangvilla épületén belül elhelyezkedő kamaraterem elliptikus terébe adaptálják fényművészeti munkásságuk kiemelkedő alkotásainak mozgóképes verzióját. Az audiovizuális installációs szférába helyezett monumentális, több, mint 30 méter hosszú mozgókép körbefonja a nézőt, olyan mozgó körpalástot hoz létre, mely a térérzetet a fény- és mozgás által megváltoztatja. A plazma hektikussága, a posztapokaliptikus térutazás, az örvény kaotikussága, a fényvisszaverődések horizontja, a határtalan kiterjesztés, és az univerzum hologramja a tér-idő kontinuumba kalauzol.

A program támogatója Debrecen Megyei Jogú Város.

SPLASM
vizuál: Bordos László Zsolt
hang: Ondrej Skala
A plazma, a létező Anyagok négy alapvető állapotának egyike. Az emberi test 1% -a is plazma. (talán ezért érezzük biztonságban magunkat egy tábortűz vagy egy gyertyafény társaságában, hiszen a Plazma találkozik a Plazmával)
A plazma természete hektikus, valahol görcsös. A hang vezérelt élmény pedig épp azt az 1%-ot akarja megszólítani ami benned van.

NYX 0.1
vizuál: Andristyák Marcell X Kiégő Izzók
hang: Szakács Ábel
A NYX 0.1 egy 360 fokos renderelt verziója a legújabb interaktív installációnknak. Egy meditatív posztapokaliptikus térutazás egy elvarázsolt erdőn át fényjelenések által kísértve.

ÖRVÉNY
vizuál: Kitzinger Gábor
hang: Mikolai Martin
Kitzinger Gábor Örvény című animációja egyszerű geometriai testek, a tér adottságaira reflektáló, körkörösen örvénylő táncát jeleníti meg, lüktető zenére. A testek kaotikus mozgását csak pareidol lények törik meg, akik elkezdik benépesíteni a teret, a néző pedig őket megfigyelve ébred rá, hogy valójában az örvény tükörképét nézi.

„KERESŐFÉNY-360°”
vizuál: Kovács Ivó
hang: Iszlai József
A „KERESŐFÉNY-360” – egy virtuális labirintus optikai illúzióját idézi, egymásba fonódó absztrakt (fény) tereket tár nézője elé.
A falakat pásztázó fényvisszaverődések a keresőfények.
A tér bizonyos részeinek ideiglenes megvilágítása az önfeltárás allegóriájaként arra ösztönöz bennünket, hogy megtapasztaljuk saját jelenlétünket, és megkérdőjelezzük értelmünket.
Mivel soha nem érjük el a távoli horizontot, az hasonlít ahhoz, hogy nem érthetjük meg teljesen önmagunkat sem.
A 360 fokos vetítés illeszkedik ennek az ötletnek a bemutatásához.

KITERJESZTÉS
koncepció: Heim Roland
zene: Adrian Newgent
animáció: Nagy András
narráció: Rátóti Zoltán
„Ami határtalan: kiterjedéstelen;
ami kiterjedéstelen, abban a végtelen nagyság és végtelen kicsinység ugyanaz.”
Weöres Sándor
Heim Roland, Nagy András és Adrian Newgent közös audiovizuális kompozícióját Hamvas
Béla és Weöres Sándor belső utazásra hívó sorai ihlették. A Kiterjesztés egyedi látvány- és
hangzásvilága, vetített animációs elemek és zenei motívumok különleges
fúziójából születik meg, Rátóti Zoltán szöveges tolmácsolásában. Kirándulás a
végtelen és véges határmezsgyéjén, milliónyi pixelpont és kézzel rajzolt jelek között.

FÉSZEK
vizuál: Sztojánovits Andrea
hang: Álmos Gergely
Az emberi szimbolikában a fészek egy befogadó, biztonságot adó tér, ahol szeretetet és táplálékot kapunk, akárcsak az anyaméhben. A keresztény szimbolikában kapcsolódik a Paradicsomhoz, mint a Pelikán (Krisztus) fészke, a buddhizmusban a Nirvanát jelképezi, a főnix madár révén pedig a feltámadáshoz, újjászületéshez kötődik.

Az audiovizuális műben a szakralitás és a tudományos világkép találkozik az ősi népi bölcselettel, betekintést nyújtva a teremtés és az élet szent misztériumába, a fészek az élet teljességének és komplexitásának szimbólumaként, annak kezdeti és kiterjedt formájában tárul elénk.
Asszociációnk a fészektől, egy atom felnagyított képén át, egy galaxisig, netán kiterjedt világunk teljességéig, az univerzum határáig repíthet. Ezen a nyomvonalon tudatunk mélyén felderenghet az ősi igazság. Amit kint, az valójában bent van. Minden parányi részben ott a nagy egész, mint a csepp a tengerben. Akár egy hologramban.

Fotó: Lighthouse